Jan Walasek

JAN WALASEK urodził się w roku 1953 w Kielcach.

W latach 1974-1980 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana i w pracowni malarstwa prof. Jana Swiderskiego. Od roku 2000 jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - doktorat i habilitację zrealizował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Od ponad dwudziestu lat pracuje jako nauczyciel akademicki. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz aktywnym uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych i plenerów artystycznych. Twórczość Jana Walaska obejmuje również sztukę słowa. Zbiór poezji zatytułowany ,,T-Tauri’’ zaprezentowany został na wernisażu ekspozycji obrazów inspirowanych tematyka zjawisk kosmicznych, towarzyszącej otwarciu obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wystawa tak znakomicie wkomponowała się w przestrzeń budynku, że przyjęła formę ekspozycji stałej.

Sztuka Jana Walaska jest odbiciem jego szerokich zainteresowań: z jednej strony współczesna fizyka, astronomia i kosmologia, z drugiej - muzyka, filozofia, historia kultury dawnych cywilizacji a w szczególności świat filozofii i starożytnych religii Azji. W abstrakcyjnych kompozycjach Jana Walaska znajdziemy symbole i odniesienia zarówno do filozofii Wschodu jak i do kosmologii.