Roman Maciuszkiewicz

Roman Maciuszkiewicz ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w 1980 r. Zorganizował 40 wystaw indywidualnych malarstwa, brał udział w ok. 100 pokazach zbiorowych, na których otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień.

Obok praktyki artystycznej i dydaktycznej w kręgu jego zainteresowań znajduje się teoria sztuki. W latach 1993 – 2001 współredagował pismo kulturalne „Opcje” publikując zarówno w nim, jak i w kilku innych periodykach („Exit – nowa sztuka w Polsce”, „Śląsk”, „Dysonanse”, „Migotania”) liczne teksty o sztuce – dotyczące jej historii i współczesności. W 2010 roku opublikował w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego zbiór esejów zatytułowany Obrazy. Intuicje. Imaginacje. W dorobku artystycznym ma także opowiadania i poezję publikowane w: „FA–art”, „Dekada Literacka”, „Fraza”, „Akant”, „Śląsk”, „Poezja dzisiaj” oraz słuchowiska radiowe.

Radio Katowice wyemitowało kilka audycji prezentujących jego twórczość plastyczną oraz literacką, TVP Katowice zaś dwie realizacje filmowe. W 2006 r. zrealizował scenografię do Makbeta W. Szekspira dla Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, za którą otrzymał doroczną nagrodę „Złota Maska” (wspólnie z reżyserem spektaklu).

Jego prace znajdują się w zbiorach m. in.: Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, BWA w Katowicach, ASP w Katowicach, Teatru Śląskiego w Katowicach, Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach, Galerii „Obok” w Tychach, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Galerii „Piano Nobile” w Krakowie, Galerii „Extravagance” w Sosnowcu, Galerie Mayer w Schwelm (Niemcy) oraz w zbiorach prywatnych.

Obecnie prowadzi zajęcia z malarstwa i z kompozycji w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego.